• KATALOGAS
 • Susiekite Woody.lt portalo administratoriumi
 • Woody.lt
 • KATALOGAS
 • SKELBIMAI
 • NAUJIENOS
 • ĮMONĖS
 • PASLAUGOS
 • ENCIKLOPEDIJA
 • Pamirštas slaptažodis
  <<<

  Medinių terasų priežiūra

  Jei vieną gražią vasaros dieną pabos žiūrėti į per žiemą patamsėjusias terasos lentas, neverta nusiminti. Papilkėjusią ar žalsvomis samanomis padengtą terasą galima atnaujinti per vieną savaitgalį. Sugrąžinti natūralios medienos gelsvumą padės įvairios medžiagos, skirtos medienai apdoroti, tačiau iš pradžių galima išbandyti paprasčiausius buitinius ploviklius.

  Norint atnaujinti medinę terasos ar balkono dangą, sodo namelio, vasarnamio apkalos lentas po žiemos ar tiesiog po ilgesnio laiko, dažnai nekantraujama ir papilkėjusią medieną bandoma šviesinti pirmu po ranka pasitaikiusiu buitiniu balikliu. Didelė tikimybė, kad jame bus chloro junginių (natrio ar kalcio hipochlorito). Tokiu balikliu nuvalyta mediena įgis nenatūralų balkšvą atspalvį, atrodys tarsi išblukusi, o po kurio laiko tamsės dar greičiau. Tokie balikliai kenkia medienos mirkalams, tam tikrą atspalvį suteikiantiems ir medžio rieves išryškinantiems dažams, todėl norint atnaujinti medieną reikėtų naudoti priemones, kurių sudėtyje nėra chloro junginių. Šių medžiagų sudėtyje dažniausiai būna ir aktyvių komponentų, naudojamų gaminant audinių spalvą padedančius išsaugoti baliklius ar dėmių valiklius. Specialiai medienos pluoštui atnaujinti skirtos medžiagos ne tik padeda pašalinti prie lentų prilipusio purvo daleles, samanas ir dumblius, bet ir pilkus medienos plaušelius, atsirandančius saulės pažeistose vietose. Specialių priemonių galima rasti statybinių prekių parduotuvėse. Kadangi jos gaminamos įvairiose šalyje ir jų pavadinimai yra skirtingi, pvz., „Vivaclean”, Latvijoje pagamintas ploviklis „Fungi”, lietuviška valymo ir balinimo priemonė „Beržas” ir kt., teks atidžiai perskaityti ne vieną etiketę. Šie skysčiai padės sugrąžinti medienai pirmykštį auksinį medaus ar balkšvą atspalvį, paruošti paviršių tolesniam apdorojimui. Nuvalius medieną šiomis priemonėmis, paviršių galima apdoroti impregnavimui skirtais mirkalais, laku, dažais ir kt.

  Plaunant terasos lentas, reikėtų naudoti minkštą šepetį, kempinę ar skudurėlį. Medinėms terasoms plauti tinka ir mechaniniai šepečiai, specialūs siurbliai, tačiau jie gali pažeisti terasos lentas. Mechaninių pažeidimų (brūkšnių, įspaudimų, šiurkščių paviršių) gali likti ant senų ar minkštesnės medienos paviršių, todėl geriau juos plauti rankomis, atidžiai stebint jų būklę.

  Nereikia skubėti nuplauti ant medinės terasos užpilto ploviklio tirpalo, geriau, kad nedidelis jo kiekis įsigertų į paviršinį lentų sluoksnį. Užpylus ploviklio, šveisti šepečiu terasos lentas galima pradėti po 5–10 min. Nuplovus ar nusiurbus nešvarų tirpalą, terasa porai parų paliekama džiūti, po to lentas galima apdoroti kitomis medžiagomis.

  Kartais medines terasos lentas tenka valyti ne tik minėtais balikliais, bet ir kitomis ne medienos priežiūrai skirtomis medžiagomis. Naudojant jas retai ir saikingai, tikriausiai nieko bloga neatsitiks. Ypač dažnai šeimininkus erzina riebalų, aliejaus, padažų dėmės ant medinių terasos paviršių. Jas galima nuvalyti kempine ar skudurėliu, suvilgytu stipriu (truputį atskiestu) indų plovikliu, riebalams valyti skirtomis buitinėmis priemonėmis ar automobilio karbiuratoriaus valikliu. Šių valymo priemonių nereikėtų naudoti saulės atokaitoje, geriau dirbti tada, kai terasa yra šešėlyje. Išvalytą vietą reikia nuplauti muilinu vandeniu.

  Žvakių vaško dėmes geriausia valyti vaitspiritu, kai kuriais kitais ūkinių prekių parduotuvėse parduodamais tirpikliais (valymo priemonę pirma išbandykite nedideliame plotelyje arba ant nereikalingos lentos nuopjovos). Nugramdžius paviršinį vaško sluoksnelį, ant dėmės reikėtų uždėti vaitspiritu ar kitu tirpikliu sumirkytą skudurėlį arba kempinėlę, kuri sugers vaško likučius (neleiskite kempinei išdžiūti).

  Iš medienos šakų besisunkiančius arba nuo aplinkinių medžių varvančius sakus galima nugrandyti siauru ir lanksčiu glaistytuvu ar peiliu. Sakų likučius lengvai nuvalysite terpentinu sumirkytu skudurėliu ar kempinėle. Obliuotų lentų (ypač spygliuočių) vietas, kur buvo šakos, rekomenduojama padengti sakų išsiskyrimą stabdančiu skysčiu, pvz., suomišku „Oksalakka” skysčiu. Po to lentas galima padengti antiseptinėmis priemonėmis ar kitomis medžiagomis.

  Dėmes, likusias nuo prikritusių lapų, pabandykite valyti vandeniu atskiestu buitiniu balikliu, kurio sudėtyje nėra chloro junginių. Toks baliklio tirpalas tiks ir dumblių ar samanų paliktoms žalio atspalvio dėmėms valyti. Šias dėmes, pasirodančias vis tose pačiose vietoje, teks valyti kelis kartus: dumbliai, samanų šaknys į medienos poras įsiskverbia giliai, todėl tą pačią vietą pakartotinai teks valyti ir po poros savaičių.

  Nuo daugelio mechaninių pažeidimų, pvz., rūdžių dėmių ar subraižymų, atsirandančių laikant terasoje metalinius lauko baldus ar kepsnines, medines terasos grindis galima apsaugoti patiesus demblius, prie baldų ar prietaisų kojelių priklijavus gumos gabalėlius. Reikia apžiūrėti stogą, lietvamzdžius, palanges, patikrinti, ar ant terasos lentų nelaša vanduo. Medinę terasą reikėtų saikingai puošti gėlėmis, vijokliniais augalais, nes ant lentų gali atsirasti dėmių, be to, kai augalai sudaro palankias sąlygas grybeliams, samanoms, dumbliams veistis. Žiemą nuo terasos lentų reikia nušluoti sniegą, tačiau jų negalima barstyti druska, valyti aštriais metaliniais įrankiais.

  Norint išsaugoti medienos natūralumą (raštą, spalvą), ją reikia apdoroti specialiomis priemonėmis. Deja, meistrai ir prekybininkai siūlo naudoti tik kelių rūšių medžiagas. Lietuvoje rečiau naudojami skaidrūs medienos mirkalai, kurie nuo jos paviršiaus atstumia vandenį. Jie dar vadinami hidrofobiniais tirpalais. Dažnai tenka girdėti, kad tokių tirpalų ieško kurį laiką užsienyje pagyvenę mūsų tautiečiai ar Vakarų šalyse padirbėję statybininkai. Lietuvoje kažkodėl manoma, kad hidrofobiniai tirpalai yra skirti mineraliniams paviršiams (betono, plytų mūro, tinko) apdoroti, todėl mieliau naudojamos įvairios alyvos, specialus vaškas. Tiesa, mineralinių medžiagų paviršiams apdoroti skirtų hidrofobinių tirpalų sudėtis yra kiek kitokia ir medienai jie iš tikrųjų nelabai tinka. Specialių medienai skirtų šios rūšies mirkalų sudėtyje turėtų būti medžiagų, stabdančių pelėsių, grybelio, samanų ir dumblių augimą bei silpninančių ultravioletinių spindulių poveikį.

  Lietuvoje mediniai lauko terasų paviršiai dažniausiai padengiami skaidriais arba švelnių atspalvių mirkalais („Pinotex”, „Viva Protekt”), taip pat skvarbiu laku, bespalvėmis ar švelnių atspalvių impregnavimo medžiagomis (medienos konservavimas), kartais naudojamas specialus vaškas ar alyva. Taip galima efektyviai apsaugoti vertikalius medinius paviršius (lentų apkalą, langų ir durų rėmus), tačiau horizontalių terasos lentų nepatariama dengti plėvelę sudarančia danga (skaidrūs ar neskaidrūs dažai, lakas), nes jas labiau veikia saulės spinduliai, vanduo, įvairios medienos deformacijos (susitraukimas, išsiplėtimas), mechaniniai poveikiai, todėl dažų plėvelė ima skeldėti ir luptis daug greičiau.

  Natūralių ar nuspalvintų terasos lentų išvaizdą padės išlaikyti specialūs konservantų tirpalai ir specialus vaškas, kuriuos teisingiau būtų vadinti beicu ar kandiku („Pinjacolor”, „Pinjasol”, aliejus „W-oil” ir kt.). Kai šios medžiagos išdžiūsta, išryškėja natūralios medienos raštas. Geros kokybės beico sudėtyje paprastai yra nedidelis kiekis pigmentų, specialios alyvos, medienos puvimą ir augalų augimą stabdančių medžiagų. Tokiomis medžiagomis padengtos terasos lentos kelerius metus bus apsaugotos ne tik nuo drėgmės, bet ir nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Parduotuvėse rasite ir specialios paskirties mirkalų, kurie medinius paviršius ne tik apsaugo nuo puvimo, bet ir slopina degančią ugnį. Norint patikimai apsaugoti medienos paviršių, jį gali tekti apdoroti kelis kartus.

  Įvairios paskirties tepami mirkalai giliai įsigeria į medieną, nesilupa, nepleišėja. Tiesa, jais apdorota terasos danga ir tvorelė ilgainiui gali išblukti, tačiau spalvą atnaujinti bus nesunku, nes atliekami darbai nereikalauja ypatingų įgūdžių. Šias medžiagas galima tepti voleliu ar teptuku. Antras sluoksnis tepamas tik visiškai išdžiūvus pirmajam. Šį darbą geriau dirbti ankstyvą rytą ar vėsesnį vakarą, vengiant tiesioginių saulės spindulių. Ypač atidžiai reikėtų tepti lentų ir tašelių galus.

  Kartais sutepant ar atnaujinti terasos dangą naudojama per daug beico, lentų paviršiuje lieka telkšoti balos. Beicas nespėja įsigerti į medieną, paviršiuje susiformuoja greitai nusitrinanti plėvelė, be to, terasos paviršius, priklausomai nuo beico rūšies, gali tapti blizgus, slidus, lipnus ar glitus. Tokiu atveju mediena bus prastai apsaugota nuo kenksmingo aplinkos poveikio, be to, prireiks žymiai daugiau medžiagų.

  Lauke esantiems mediniams paviršiams labiausiai kenkia ultravioletiniai spinduliai, drėgmė ir kenksmingi mikroorganizmai, todėl renkantis medinės terasos apsaugos priemones reikia itin atidžiai perskaityti instrukcijas. Tinkamas ir efektyvus produktas saugo medieną nuo visų nepalankių veiksnių. Lentinės terasos dangos priežiūra nėra sudėtinga, tereikia trupučio užsispyrimo ir laiko.

   

   Šaltinis - žurnalas "Naujas namas"

   
   
  • Top skelbimaiTop skelbimai
   
 • 21-14-081 kaltavimo staklės r...
 •  
 • Pastogės pakalimo dailylentė...
 •  
 • Maumedžio terasinės lentos m...
 •  
 • 21-70 frezavimo staklės scm (...
 •  
 • 20-60-545 formatinio pjovimo s...
 •  
 • 21-70-402 frezavimo staklės c...
 •  
 • 21-70-8025 didelio greičio fr...
 •  
 • Sausos malkos klaipėdoje...
 •  
 • 21-11-392 pastūmos atraminis...
 •  
 • Rastines pirtys...
 •   Reklama
  Baltijos miškai ir mediena